Nasledujúce políčka nie sú správne:

 

(?)
(?)
Vyhľadať

Jazda na ľadovej vozovke - prečítajte si naše tipy

Jazda na ľade - pomaly, ale isto!

Na zľadovatenom teréne je povrch, s ktorým prichádza pneumatika do kontaktu, hladký, bez zrnitého materiálu. Adhézia vozidla k povrchu vozovky je vôbec najnižšia, s akou sa môžeme stretnúť. Podobne ako na zasneženom teréne, aj výkonové parametre pneumatík na zľadovatenom teréne sa merajú prostredníctvom týchto testov:

  • brzdenie
  • trakcia alebo zrýchlenie.

Testy sa vykonávajú za optimálnych podmienok, to znamená pri teplote okolo -10 °C, pričom povrch testovacej dráhy sa vopred špeciálne upraví a jeho stav sa obnovuje po každom teste pneumatík.

Tipy pre vás
Šoférovanie na zľadovatenom teréne je najnáročnejšie z hľadiska jazdných podmienok. Preto je nutné, aby ste zväčšili bezpečný odstup od predchádzajúceho vozidla a vyhýbali sa brzdeniu: jazdite pomaly a využívajte brzdnú silu motora.

Brzdenie na ľade

Pri testovaní brzdenia na ľade sa, podobne ako pri ostatných testoch brzdenia, meria vzdialenosť, ktorú vozidlo prejde pri prudkom zabrzdení od určitej rýchlosti až do úplného zastavenia. Testy brzdenia na ľade sa realizujú na špeciálne vybavenej testovacej dráhe. Pri každej testovanej značke pneumatík testovací pilot brzdenie viackrát opakuje.

Zrýchlenie na ľade

Podobne ako pri testoch na snehu sa pri testovaní adhézie pneumatík na ľade meria buď zrýchlenie, alebo trakcia. Počas testu zrýchlenia sa pilot snaží čo najrýchlejšie zrýchliť vozidlo na zľadovatenej testovacej dráhe až na určitú, vopred stanovenú rýchlosť. Počítač meria vzdialenosť potrebnú na dosiahnutie tejto rýchlosti. Pri testovaní trakcie na ľade sa meria priemerná sila vyjadrená v newtonoch.

Tipy pre vás
V zimnom období venujte pneumatikám zvýšenú pozornosť, pretože nízke vonkajšie teploty znižujú tlak vzduchu v pneumatikách. Preto, aby ste vykompenzovali vplyv nízkej teploty v zime a jazdili na správne nahustených pneumatikách, je potrebné k bežnému prevádzkovému tlaku pneumatík pripočítať hodnotu 0,2 baru (za studena).