Nasledujúce políčka nie sú správne:

 

(?)
(?)
Vyhľadať

Šesť dôležitých funkcií pneumatík

Šesť dôležitých funkcií pneumatík

Objavte si šesť najdôležitejších funkcií pneumatík : ovládateľnosť, nosnosť, tlmenie nerovnosti vozovky, optimalizácia valivého odporu, prenos hnacej energie, výška nabehnutých kilometrov.

Často zabúdame, že jediným kontaktným bodom medzi vozidlom a vozovkou sú pneumatiky. Okrem toho musia nám zabezpečiť veľmi dôležité funkcie, ako: ovládateľnosť, nosnosť, tlmenie nerovnosti vozovky, optimalizácia valivého odporu, prenos hnacej energie, výška nabehnutých kilometrov. Tieto funkcie zaisťujú bezpečnosť, pohodlie a účinnosť.

Tipy pre vás
Pre správne fungovanie pneumatika potrebuje vzduch, aby zostala dlhšie odolná. Nesprávny tlak v pneumatikách ovplyvňuje účinnosť pneumatiky a mal by byť pravidelne kontrolovaný, a to najmenej raz za mesiac.

1. Funkcia - Ovládateľnosť

Pri riadení vozidla prvou a najdôležitejšou funkcií pneumatík je sledovanie stopy na vozovke. Vozidlo môže zostať v presnom smere, bez ohľadu na stav vozovky a poveternostných podmienok vďaka pneumatike. Stabilita vozidla a presné smerovanie závisia na tom, ako dobre pneumatika sleduje naše zmeny smeru.

Lenkung

Ovládateľnosť

Pneumatika musí držať stopu, musí byť odolný voči vonkajším, najmä bočným silám. Každé auto obvykle má špecifikovaný tlak vzduchu v pneumatikách - a to môže byť rôzne aj na jednotlivých nápravách. Tlakový rozdiel v pneumatikácj na jednotlivých nápravách taktiež pomôže k lepšej ovládateľnosti.

Lenkung

Ovládateľnosť 2 Aquaplaning je nebezpečný fenomén, ktorý sa nastane vtedy, keď pneumatika nabehne na vodu, a nemôže sa dostatočne rýchlo opustiť dezén pneumatiky - stráca sa styk medzi pneumatikou a vozovkou. Keď stratíte ovládateľnosť pneumatík, styk s vozovkou, musíte byť veľmi opatrný s brzdou a s volantom - voz sa veľmi ľahko kĺza v takýchto prípadoch. Radšej počkajte, kým sa pneumatika dostane do kontaktu s vozovkou.

2. Funkcia - Nosnosť

Pneumatika je ten prvok na našich autách, ktorý nesie hmotnosť vozidla, a musí vydržať niekedy aj vyššie zaťaženie.

Pneumatika musí vydržať nie len hmotnosť a zaťaženie vozidla - počas jazdy taktiež nastanú významné fyzické zaťaženia, ako brzdenie, zrýchlenie, ktorím taktiež musí odolať. Pneumatiky musia vydržať päťdesiatkrát svoju hmotnosť.

Tipy pre vás
Predpísaný tlak vzduchu je napísané do Technických údajov - taktiež si to nájdete vo veľkom technickom osvedčení vozidla. Ak chcete s vozidlom odniesť vyšší záťaž, tak musíte zvýšiť tlak v pneumatikách - zmeny si taktiež nájdete v príslušných papieroch.

3. Funkcia - Tlmenie nerovnosti vozovky

Popri ostatných funkcií, pneumatiky sú veľmi dobré aj na tlmenie nerovnosti vozovky pre lepší komfort jazdy.

Dämpfung

Pneumatiky doslova pohlcuje nárazy a prekážky spôsobené malými prekážkami na ceste, ktoré prispievajú k pohodliu vodiča a cestujúcich.

Tlmenie nerovnosti vozovky

Vďaka vzduchu a veľkej flexibilite gumy sú nerovnosti vozovky a deformácie pneumatík absorbované. K príjemnému zážitku z jazdy prispieva nie len dobre vytvorená vozovka, ale aj presný tlak v pneumatikách a správne vybrané pneumatiky.

Tipy pre vás
Takzvané "nízko profilové" pneumatiky nie sú až tak vystavené takým fyzickým silám a bočným deformáciám. Tieto pneumatiky sú viacmenej veľmi pevné - a preto nie sú odporúčané na normálnu jazdu - neabsorbujú tak dobre otrasy z vozovky.

4. Funkcia - Optimalizácia valivého odporu

Samozrejme pneumatiky nevedia jazdiť sami naše auto. Avšak moderné pneumatiky majú všetok našu technológiu na to, aby nám zabezpečili čím ľahšiu a pohodlnejšiu a taktiež bezpečnejšiu jazdu, s čím menej valivého odporu.

Dämpfung

Optimalizácia valivého odporu

Tipy pre vás
Keď si zistíte na volante vibrácie, je potrebné vyvážiť pneumatiky.

5. Funkcia - Prenos hnacej energie

Pneumatiky prenášajú hnaciu energiu motora, a brzdné sily na vozovku. Prenos energie je závislá na niekoľkých štvorcových centimetrov povrchovej kvalite gumy, ktorá je v priamom kontakte s vozovkou.

Dämpfung

Prenos hnacej energie

Tipy pre vás
Pred dlhými cestami by mal byť tlak v pneumatikách skontrolované, alebo aspoň raz za mesiac. Za väčšinou defektov stojí nízky tlak v pneumatikách, pravdepodobne kombinovaný s vyšším preťažením a vysokou rýchlosťou.

Ak teplota klesne pod 7 ° C, letná pneumatika stráca svoju účinnosť. Je preto potrebné ich nahradiť zimné pneumatiky.

Opotrebované pneumatiky sa kĺznu ľahšie, a to najmä na mokrej vozovke. Tým vyššia je šanca aj na aquaplaning. Je preto nutné sledovať indikátor opotrebenia drážky v pneumatikách.

6. Funkcia - Výška nabehnutých kilometrov

Pneumatika dĺžka života závisí na kvalite kontaktu s vozovkou.

Postupom času pneumatika je účinná len vtedy, ak aj naďalej udržiava svoju výkonnosť aj po niekoľkých milión otáčok. Opotrebenie pneumatík závisí na podmienkach použitia (zaťaženie, rýchlosť, stav vozovky a stav vozidla, štýl jazdy, atď), ale väčšinou od kvalitu vozovky. Tlak vzduchu v pneumatikách hrá kľúčovú úlohu.

Tlak v pneumatikách ovplyvňuje:

Veľkosť a tvar styčnej plochy

Rozloženie síl nastúpené pri kontakte povrchu vozovky a pneumatík

Dämpfung

Výška nabehnutých kilometrov

Tipy pre vás
Za normálnych okolností, predné a zadné kolesá sa opotrebúvajú inak , najmä ak vaša vozidlo má pohon na predných kolies. Pneumatiky vydržia viacej ak nespomalíte a nezrýchlite naraz.

Odporúčame, aby ste nové pneumatiky dali namontovať na zadnú nápravu, ak si kúpite len 2 kusy pneu. Dostanete tým pádom lepší brzdný výkon (pri núdzovej brzdení), najmä pri mokrej vozovke.

Ak chcete čím vyššiu životnosť svojich pneumatík, tak nezrýchlite a nespomaľte naraz.

Dávajte pozor na príznaky opotrebovania a na indikátor opotrebovania pneumatík, a to pravidelne.

To je všetko, čo v podstate potrebujete vedieť o pneumatikách.