Nasledujúce políčka nie sú správne:

 

(?)
(?)
Vyhľadať

Sprievodca na výber správnych pneumatík

Nákupná sprievodca pneumatík: ako si nájsť tú správnu pneumatiku

Úvod

Nie všetky pneumatiky sú rovnaké. A keď kupujeme pneumatiky pre svoje vozidlo prostredníctvom Internetu, rýchlo zistíme, že ponuka pneumatík je veľmi široká. Ak nevieme, podľa akých kritérií si vybrať správny typ pneumatík, je ťažké sa v tomto dlhom zozname zorientovať.

Aký typ pneumatík je najvhodnejší pre športovú jazdu? Aký typ pneumatík ponúka dlhšiu životnosť? Aký typ pneumatík dokáže zaistiť lepšiu odolnosť voči akvaplaningu?

Popgom pokladá za vec cti, že používateľom dokáže poskytnúť všetky informácie potrebné na porovnanie rôznych značiek a typov pneumatík. Zároveň ponúka systém hodnotenia pneumatík, vďaka čomu je ponuka pneumatík prehľadnejšia a používateľ môže ľahšie nájsť odpovede na všetky svoje otázky.

Hodnotenie pneumatík je vypracované na základe výsledkov testov, ktoré realizovalo 21 časopisov a rôzne európske testovacie organizácie. Výkonové parametre pneumatík sú rozdelené do 9 základných charakteristík v prípade letných pneumatík a do 4 základných charakteristík v prípade zimných pneumatík. Jednotlivé výkonové charakteristiky sú hodnotené známkami od 1 do 10. Celkové hodnotenie je získané zoskupením základných výkonových charakteristík do 5 kategórií, ktorých váha závisí od ich dôležitosti.

Základné výkonové charakteristiky všetkých typov pneumatík

KategóriaTest
HospodárnosťZníženie spotreby paliva
Trvácnosť (životnosť)
Komfort jazdyAbsorbcia terénnych nerovností
Reakčná schopnosť na suchej vozovke
Hlučnosť počas jazdy
BezpečnosťAkvaplaning
Brzdenie na suchej vozovke
Brzdenie na mokrej vozovke
Jazdná stabilita na mokrej vozovke

Doplnkové výkonové charakteristiky zimných pneumatík:

KategóriaTest
ĽadRozbeh na ľade
Brzdenie na ľade
SnehRozbeh na snehu
Brzdenie na snehu

Ak sa chcete oboznámiť s podrobnými informáciami o testoch, na základe ktorých bolo vypočítané hodnotenie vypracované spoločnosťou POPGOM, môžete sa na nás obrátiť prostredníctvom e-mailu (kontaktná e-mailová adresa info@popgom.sk). Vo vašej žiadosti o poskytnutie týchto informácií nezabudnite uviesť referenčné údaje o pneumatike a meranie, ktoré vás zaujíma.

Každý typový rad, resp. kategória pneumatík je kompromisným riešením z hľadiska výkonových charakteristík pneumatík, ako je jazdná stabilita vozidla, jazdný odpor, hlučnosť a pod.. V závislosti od typu vášho vozidla a účelu jeho použitia je pri výbere vhodných pneumatík nutné prednostne prihliadať na niektoré vlastnosti pneumatík.

Tipy pre vás
Vhodný typ pneumatík vyberajte nielen na základe typu a značky vozidla, ale aj na základe výkonových požiadaviek vyplývajúcich zo štýlu vašej jazdy. Uprednostňujete športovejšiu jazdu? V takom prípade prihliadajte najmä na vlastnosti ako je záber pneumatík a jazdná stabilita. Je vaše vozidlo vaším každodenným spoločníkom na cestách? V takom prípade je nezanedbateľným faktorom pri výbere vhodného typu pneumatík ich dlhá životnosť a hospodárnosť z hľadiska spotreby paliva.